آلمان با داشتن 12% از کل دانشجویان جهان در مقام دوم بعد از آمریکا(30%) قرار دارد. این بدین معناست که از هر نه دانشجویی که خارج از کشور خود مشغول به تحصیل است، یک نفر آلمان را انتخاب می‌کند.

در حال حاضر در مدارس عالی کشور آلمان نزدیک به 2 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند. تقریباً نیمی از این تعداد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. درمجموع 376 مدرسه عالی آماده جذب دانشجو می‌باشند که این تعداد شامل 102 دانشگاه، 170 فاخ هوخ شوله و96 مدرسه عالی خصوصی است. در مهروموم‌های گذشته تعداد دانشجویان خارجی رشد چشمگیری داشته است.

درترم زمستانی سال 1999/1998 حدود 166000 دانشجو با پاسپورت خارجی در مدارس عالی آلمان ثبت‌نام کردند و در حال حاضر این تعداد به 250000 دانشجو رسیده است. بیشتر از 20 درصد از کل دانشجویان تازه‌وارد دارای پاسپورت خارجی هستند.

تعداد کمی از کشورهای اروپایی مانند آلمان دارای این‌گونه تنوع و گوناگونی در دانشگاه‌های خود می‌باشند. دانشگاه‌ها در 160 شهر مختلف نسل جدید متخصصان را آموزش می‌دهند. علوم تراز اول نه‌فقط در شهرهای بزرگی مانند برلین و هامبورگ آموزش داده می‌شود بلکه متخصصین ذوب ده از شهرهای کوچکی مانند هایدلبرگ نیز شهرت جهانی دارند.

دانشگاه‌های آلمان مانند هایدلبرگ یا برلین طی قرون گذشته در زمره بهترین دانشگاه‌های دنیا بوده‌اند. دانشمندان آلمانی مانند آلبرت انیشتین را امروز بچه‌ها نیز در گوشه و کنار دنیا می‌شناسند. بیش از 30 جایزه نوبل تاکنون به محققین آلمانی تعلق‌گرفته است.

خلاصه مطلب: آلمان برای همه‌کسانی که می‌خواهند در خارج از کشور خود تحصیل کنند جذاب است.

هزینه‌های مناسب برای تحصیل نیز جذابیت بیشتری به این دانشگاه‌ها بخشیده است. هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی آلمان به‌مراتب کمتر ازآنچه در آمریکا باید پرداخت شود، است. علاوه بر این بورس‌های تحصیلی زیادی نیز وجود دارند.

دانشگاه‌های آلمان به‌خوبی برای دانشجویان خارجی آمادگی دارند. تعداد فراوان ای دوره‌های Bachelor و Master در اختیار دانشجویان قرار دادِه می‌شود. بسیاری از این دوره‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند تا به ورود دانشجویان خارجی سهولت بخشیده شود. ضمناً دوره‌های متعدد زبان آلمانی در کنار تحصیل نیز عرضه می‌گردد.

دانشجویان ایرانی

تعداد زیادی از ایرانیان نسل جوان در سطح علمی خوبی قرار دارند. درصد دانشجویان ایرانی تا به امروز در مقایسه با دیگر کشورها بدون تغییر بالا بوده است. گرچه تعداد دانشجویان دختر ایرانی یک‌سوم این تعداد را تشکیل می‌دهد و این نشان‌دهنده یک کاهش 35 درصدی بوده. تعداد دانشجویان دختر از سال 1992(10000 دانشجو) تا 2000 به 6359 دانشجو کاهش پیداکرده.