1- آيا تحصيل در دانشگاههاي آلمان مجاني است؟

بايد گفت كه كلمه مجاني کلمه مناسبی نيست كه حتي گاها در تبليغات تلويزيوني ديده و يا شنيده مي شود. هزينه تحصيل بطور كل در آلمان، بسيار پايين تر از ديگر كشورهاي حوزه اروپا، امريكا و يا كانادا نيز مي باشد. اگر چه در تعداد معدودي از دانشگاههاي آلمان تحصيل كاملا رايگان مي باشد اما واقعيت اين است كه اين امر شامل همه دانشگاهها نمي شود. همانطور كه مي دانيد كشور آلمان بصورت ايالتي اداره مي شود و هر ايالت تصميمات متناسب با شرايط خود را اعمال مي دارد و حتي فراتر از آن هر دانشگاهي مي تواند شرايط خاص دانشگاه خود را در نظر بگيرد و در امر تامين هزينه كاملا مستقل عمل كند. بنابراين بايد گفت براي اطلاع دقيق از شهريه تحصيل بايد حتما به سايت دانشگاه مربوطه مراجعه كرد. اما بطور كل مي توان گفت كه شهريه دانشگاهها براي كليه رشته ها بين 0 تا 500 يورو در هر ترم مي باشد كه ممكن است در موارد بسيار معدودي به 600 يورو و يا كمي بالاتر هم برسد. ضمنا بايد به اين مطلب اشاره كرد كه در قبال پرداخت شهريه از مزاياي زيادي از جمله، استفاده رايگان از وسائل نقليه عمومي شهري در كل محدوده ايالت مربوطه اشاره کرد.

2- آيا شهريه تحصيل به زبان انگليسي بيشتر از تحصيل به زبان آلماني مي باشد؟

گاهاً ديده مي شود كه بعضي از دانشگاهها شهريه كلاس هاي انگليسي زبان را چند برابر كلاس هاي آلماني زبان محاسبه ميكنند، اما هنوز هستند دانشگاههاي زيادي كه كلاس هاي انگليسي زبان خود را به همان صورت كه در جواب سوال يك قيد شده ارائه ميكنند.

3- هزينه زندگي در آلمان براي يك دانشجو چقدر است؟

حداقل هزینه زندگی در آلمان  ماهيانه 550یورو می باشد که شامل هزینه خوابگاه 220یورو، هزینه تغذیه 200یورو، هزینه بیمه درمانی 50یورو  و80یورو هزینه تلفن، اینترنت و حمل و نقل می باشد.
لازم به ذکر است که این مبلغ توسط موسسه DAAD (مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان) 730یورو محاسبه گردیده است. این افزایش، مخارج دیگری از قبیل ورزش، پوشاک و تفریحات را شامل می گردد.

4- 8640 يورو كجا بايد ارايه شود؟

مبلغ 8640 يورو و يا معادل ريالي آن(نرخ يورو به روز حدود 37.000.000 تومان) لازم است به عنوان يك سپرده بانكي هنگام مصاحبه و ارائه درخواست ويزاي تحصيلي به سفارت آلمان ارائه گردد. صدور ويزا از طرف سفارت آلمان مشروط به داشتن 8640يورو هنگام ورود به آلمان مي باشد. بعد از ثبت نام در دانشگاه لازم است كه متقاضي پول خود را در حسابي به نام خود قرار داده و با گواهي آن تمديد ويزاي خود را از 3ماهه به يكساله در اداره خارجيان ايالت مربوطه امكان پذير سازد. امكان برداشت از اين حساب در برخي از ايالت ها نامحدود و در برخي ديگر ماهيانه فقط 730 يورو مي باشد.

5- آیا اجازه کار برای دانشجویان وجود دارد؟ و به چه میزان دانشجویان می توانند کسب درآمد کنند؟

تعداد روزهاي كار براي دانشجويان در سال 2012 از 90 به 120 روز در سال افزايش يافت. در مورد نوع كار در آلمان بايد گفت كه براي افراد بدون داشتن تخصص خاص تمام مشاغلي كه نيازي به تخصص خاصي ندارد از جمله فروشندگي در رستوران هاي زنجيره اي و يا نمايشگاههاي بين المللي و يا به عنوان گارسون كارهاي متداولي مي باشند كه اغلب مي توان پيدا كرد. دستمزد اين كارها معمولا از ساعتي 7 يورو به بالا مي باشند.

6- آیا دانشگاههای آلمان، خوابگاه نیز در اختیار دانشجویان میگذارند؟

خوابگاه جزء لاینفک دانشگاهها در آلمان می باشد و قطعاً هر کجا دانشگاهی وجود دارد خوابگاه دانشجویی نیز وجود دارد. هر دانشجو از یک اتاق به صورت اختصاصی استفاده میکند و هر 6 تا 8 نفر از يك آشپزخانه، حمام و دستشویی مشترک استفاده میکنند. اتاق ها اغلب مبله بوده و نیازی به تهیه هیچ یک از وسایل زندگی نیست. امكان رزرو خوابگاه و يا محل اقامت قبل از عزيمت به آلمان وجود دارد.

7- آيا فراگیری زبان آلماني قبل از شروع تحصيل الزامی است؟

برای دانشگاههایی که امکان فراگیری زبان آلمانی را قبل از شروع تحصیل می دهند داشتن معلومات اولیه زبان آلمانی الزامی است گذشته از این موضوع، هنگام ارائه درخواست ویزا در سفارت آلمان در تهران داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح A2/B1 با توجه به وضعیت نمرات شما توصیه می گردد.

8- آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آلمان وجود دارد؟

تدریس در مقطع کارشناسی و یا سال قبل از کارشناسی (Studienkolleg) به طور کل فقط به زبان آلمانی می باشد اما در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای زیادی که به تعداد آنها هر روز افزوده می شود امکان تحصیل در بعضی از رشته ها را به زبان انگلیسی نیز می دهند.
لازم به ذکر است دارا بودن مدرک زبان انگلیسی اغلب در بدو ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه الزامی است.

9- آيا مدارك دانشگاه آزاد و غير انتفاعي نيز مورد قبول هستند؟

كليه دانشگاههايي كه زير نظر وزارت علوم فعاليت مي كنند و مدارک آنها قابل تائيد مي باشند در آلمان نيز مورد قبول هستند. قابل ذکر است که دانشگاهها در آلمان سیاست های متفاوتی برای پذیرش دانشجو از خارج کشور اعمال می کنند. توصیه میگردد قبل از ارسال درخواست پذیرش حتماً در سایت دانشگاه اطلاعات مربوط به ارایه درخواست پذیرش را مطالعه فرماييد.

10- آيا مدارك دانشگاه هاي آلمان در ايران و ساير كشورها معتبرند؟

وزارت علوم ليستي از دانشگاههاي مورد تاييد در سايت خود قرار داده كه براي اطلاع از مورد تاييد بودن دانشگاه خود ميتوانيد به آن مراجعه كنيد.

11- چه مداركي براي ارائه درخواست پذيرش به دانشگاه لازمند؟

برای مقطع کارشناسی و یا سال قبل از کارشناسی (Studienkolleg) مدارک متوسطه و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات و گواهی قبولی در یکی از دانشگاههای ایران (گواهی سنجش) و یا ریز نمرات دروس گذرانده شده در دانشگاه تا زمان ارایه درخواست پذیرش. برای مقطع کارشناسی ارشد مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات به همراه مدارک دانشگاهی (کاردانی- کارشناسی) و ریزنمرات آنها. توصیه میگردد قبل از ارسال درخواست پذیرش به سایت دانشگاه مراجعه شود تا در صورت نیاز به ارایه مدارک دیگری از قبیل زندگی نامه، نامه انگیزه یا مدرک زبان مطلع شوید.

12- آيا امكان اخذ اقامت بعد از اتمام تحصيل در آلمان وجود دارد؟

فارغ التحصيلان در آلمان مي توانند از 18ماه اقامت بعد از تحصيل براي پيدا كردن شغل استفاده نمايند به طبع داشتن شغلي مستمر در طول 5 سال اين اقامت را به اقامت دائم و نهايتاً به اخذ پاسپورت آلماني منجر مي سازد.

13- Uni-assist چيست و چه خدماتي را انجام مي دهد؟

موسسه Uni-assist وظيفه بررسي اصالت مدارك تحصيلي را براي تعدادي از دانشگاههاي آلمان به عهده دارد. دانشگاههايي كه با Uni-assist همكاري مي كنند، به هيچ عنوان مدارك درخواستي را از متقاضي تحويل نمي گيرند. لازم به ذكر است بررسي وب سايت دانشگاه براي ارايه درخواست ضروري است زيرا Uni-assist مسئوليتي در قبال كميت و كيفت مدارك به عهده ندارد. هزينه بررسي مدارك در Uni-assist براي دانشگاه اول 68 يورو و به ازاي هر دانشگاه اضافي 15يورو مي باشد. Uni-assist پس از بررسي و تاييد، مدارك متقاضي را به دانشگاه مربوطه ارسال مي كند.

14- آيا Studienkolleg دانشگاه محسوب مي شود؟

Studienkolleg در اصل سال 13 دبيرستان محسوب مي شود و براي دانشجوياني مي باشد كه در كشور آنها براي ورود به دانشگاه دوازده سال به مدرسه مي روند از جمله ايران. در Studienkolleg چهار رشته: علوم رياضي (T-Kurs)، علوم تجربي (M-Kurs)، علوم اقتصادي (W- Kurs) و نهايتاً (G-Kurs) براي رشته هاي هنري و موسيقي وجود دارد. براي ارائه درخواست پذيرش از كالج در برخي از موارد، مستقيما و در برخي ديگر حتما از طريق دانشگاه صورت ميگيرد. تمامي كالج ها در آلمان رايگان مي باشند و محصلين كالج، هنگام تحصيل دانشجو محسوب ميشوند و از مزاياي دانشجويي بهره مند مي باشند. مدارك كالج نيز در كليه دانشگاهها معتبر است.